Dzień Mediacji w Gimnazjum 17

W piątek 16 października świętowaliśmy Światowy Dzień Mediacji.

Jest to w Naszej Szkole święto szczególne – dzień promocji mediatorów i idei nieagresywnego rozwiązywania sporów i nieporozumień.

Wierzymy, że mediacje rówieśnicze  w szkole  są jednym z najlepszych sposobów rozwiązywania konfliktów.

W naszym Gimnazjum Młodzieżowa Grupa Szkolnych Mediatorów rozpoczęła działalność w roku szkolnym 2008/09. Wtedy to,  powstał pierwszy (corocznie doskonalony) program szkolenia przyszłych mediatorów oraz wypracowano cele i zasady mediacji.

Celem Mediatorów jest nie tylko pomoc rówieśnikom w rozwiązywaniu konfliktów i nieporozumień i prowadzenie  mediacji rówieśniczych, ale również propagowanie idei porozumienia bez przemocy.

Mediacja zapobiega eskalacji konfliktu, która może utrudnić lub uniemożliwić prawidłowe funkcjonowanie osób zaangażowanych w konflikt, przyczynia się do zmniejszenia natężenia konfliktu poprzez zmniejszenie rozbieżności interesów i zbliżenie celów stron.

Prowadzi do rozwiązania konfliktu poprzez doprowadzenie do sytuacji akceptowanej przez osoby zaangażowane w konflikt.

Mediacja w szkole to prowadzenie pertraktacji w przypadku konfliktów między dwoma lub więcej uczniami, którzy nie potrafią się ze sobą porozumieć.  Jej celem  jest wypracowanie takiego rozwiązania gdzie nie ma przegranych – obie strony konfliktu wygrywają. Takie rozwiązywanie konfliktu przez strony w obecności mediatora  umożliwia zaangażowanym w konflikt stronom osiągnięcie porozumienia, poprzez rzeczowe podejście do problemu i otwartą o nim dyskusję przy pomocy i wsparciu osoby neutralnej (mediatora).

Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do korzystania z mediacji i pomocy udzielanej przez Młodzieżowych Mediatorów w rozwiązywaniu konfliktów i nieporozumień.

Nabór i szkolenie kandydatów na mediatorów z klas  pierwszych rozpoczniemy w styczniu 2016.    ZAPRASZAMY :-)