Gimnazjaliści z 17 na Festiwalu Nauki

Pójdziecie poznać salmonellę- z taka informacją 25 września 2012 r. do Instytutu Biologii  Uniwersytetu Wrocławskiego przy ul. Przybyszewskiego wyruszyła klasa 2d, 2b i 3a naszej szkoły. Spotkanie z doktorantami pracowni mikrobiologii panią Aleksandrą Pawlak i panem Bartłomiejem Dudkiem miało przebieg dwuetapowy.  Pierwszy pozwalał na poznanie bakterii salmonelli i coli w warunkach laboratoryjnych, drugi ukazywał historię, zjawisko przenoszenia bakterii salmonelli przez gady, płazy i był wykładem.

Klasa 2d mogła jeszcze uczestniczyć w wykładzie i ćwiczeniach przeprowadzonych prze dra Marka Zarzyckiego pod przewodnim tematem: Zawał serca-czyli krew, złoto i hamburgery. Po krótkim wprowadzeniu dr Zarzycki wyjaśnił młodym ludziom, że rozległe zawały serca są zwykle rozpoznawane za pomocą EKG (badanie na wybranych uczniach ukazało umiejętność szybkiego wejścia w stan relaksacji u niektórych osobników). A także, iż w wielu niejasnych przypadkach postawienie prawidłowej diagnozy możliwe jest dopiero przez wykrycie białek pochodzących z uszkodzonego serca we krwi pacjenta. Odbywa się to z wykorzystaniem nano cząstek złota i przeciwciał. Unikalna zdolność przeciwciał do specyficznego wiązania różnych substancji pozwoliła na ich szerokie wykorzystanie w diagnostyce. Zapraszamy do galerii zdjęć.